piątek, 7 czerwca 2019

Zend Framework zmienia się w Laminas po pieczą Linux Foundation







ang. Laminas - liczba mnoga od Lamina - w wolnym tłumaczeniu 'bardzo cienka warstwa'. Ma to przedstawiać główną ideę twórców - elementy kompozycyjne bądź warstwy aplikacji (Layered Architecture). 



Historia Zend Framework


Pierwsza stabilna wersja ujrzała światło dzienne w 2007 roku lecz pracę nad nim sięgają roku 2005. Jest to w zasadzie oficjalny framework PHP - mogę tak pisać bo firma z której się wywodzi sprawuje pieczę na PHP. 

Na przestrzeni ostatnich lat jego popularność spadła (413 milionów pobrań i tak robi wrażenie) na rzecz Laravel'a i Symfony. Tak czy inaczej był to pierwszy tak popularny framework PHP'a, w którym pisane były znaczące projekty, a developerzy z całego świata starali się o certyfikację.  

Od samego początku istnienia, pieczę na ZF sprawował Zend Technologies, później Rogue Wave Software - to oni całymi latami przewodzili projektem jak i wykładali na niego pieniądze. Koniec końców wykrystalizował się mały, dodatkowy zespół developerów-pomocników, odgrywający bądź co bądź duży wpływ przy codziennym utrzymaniu ekosystemu i prowadzeniu stron z nowościami dzięki czemu główny zespół mógłby skupić się na tym co najważniejsze. 

Co teraz


Wszystkie projekty z całego ekosystemu Zend (Expressive, Apigility, MVC i inne niezależne komponenty) stają teraz pod szyldem Laminas. Zebrani specjaliści napiszą odpowiednie oprogramowanie do przerzucenia jak dotąd napisanego kodu, zmienią przestrzenie nazw i umożliwią zachowanie kompatybilności wstecznej, dbając o utrzymanie napisanych przy pomocy tych narzędzi aplikacji biznesowych. To czym był do teraz ZF zostanie zarchiwizowane i dalej dostępne na GitHub'ie tylko do odczytu, a wszystkie projekty dostępne na Packagist oznaczone jako Deprecated. Dla developerów pragnących podnieść wersję legacy systemów stojących na ZF wkrótce zostaną udostępnione narzędzia to umożliwiające, dzięki czemu cały proces zostanie zautomatyzowany i przeprowadzony możliwie najmniej boleśnie. 

The Linux Foundation


Jak można przeczytać na oficjalnej stronie, jest to organizacja wspierająca projekty open source zarówno finansowo jak i zapewniając zasoby intelektualne, zaplecze techniczne czy organizacyjne (konferencje, warsztaty itp.). Jak rozkłada się to na realne liczby? 
  • ~16 miliardów dolarów przeznaczonych na rozwój stu największych projektów,
  • 35 tysięcy specjalistów rok rocznie biorących udział we wszelkiej maści wydarzeniach, 
  • 1 milion profesjonalistów partycypujących w projektach pod pieczą fundacji. 
Do licznego grona projektów pod skrzydłami LF należą:
  • Jenkins,
  • Kubernetes,
  • Linux,
  • NodeJs,
  • JQuery.


Kiedy


Twórcy zakładają że może to być 2-3 kwartał tego roku. Wszystko zależy od zebrania odpowiednich ludzi jak i kwestii technicznych.


Źródła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz